
Тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) обяви за нищожна Инструкцията за провеждане на предварителни проверки от прокуратурата, в частта извън чл. 8 в частта „резолюция по чл.4 и 5“, чл.9,ал.3,т.1 и 2, чл.11, ал.2, чл.13, ал.1 и 2 (обявени за нищожни с други решения на ВАС). Тя е издадена от главния прокурор и министъра на вътрешните работи на 16 март 2011 г. – тогава Борис Велчев и Цветан Цветанов, пояснява „Правен свят“.
Инструкцията има за предмет дейността и действията на прокурора при предварителни проверки, преди образуване на досъдебно производство, контрола и предприеманите дисциплинарни и организационни мерки във връзка с тези действия. Самият документ има доста дълъг път от 2011 година насам, след като бившият главен прокурор Сотир Цацаров и тогавашният вътрешен министър Цветлин Йовчев на практика я отмениха с нова своя инструкция. Последната също бе атакувана пред ВАС и бе обявена за нищожна, което на практика направи възможно настоящото обжалване на старата инструкция от 2011 г.
Сега върховните магистрати от тричленния състав приемат, че инструкцията представлява нормативен акт и поради това трябва задължително да бъде е обнародвана в Държавен вестник. Неспазването на това императивно изискване означава, че този порок се отразява пряко на валидността на акта. Актът не става част от действащото право и не влиза в сила. Същият е нищожен и не произвежда правни последици.
„Както към постановяване на предходните решения по адм.дела №14419/2011г. и №12635/2012г. на ВАС, така и понастоящем, няма данни и твърдения Инструкцията да е обнародвана в ДВ. Както е прието и в предходното решение на ВАС, Инструкцията е нормативен административен акт, за който е налице императивно изискване за обнародване в ДВ по смисъла на чл.5,ал.5 Конституция на РБ, чл.78, ал.2 АПК и чл.37,ал.1 ЗНА. Неспазването на това задължително изискване означава, че липсва завършващ елемент от фактическия състав по издаване на акта. В случая безспорната липса на този елемент съставлява тежък порок, отразяващ се пряко на валидността на акта. Актът не става част от действащото право и не влиза в сила. Същият е нищожен и не произвежда правни последици. С настоящия съдебен акт съдът следва да констатира тази нищожност и да я обяви в решението си“, пишат върховните съдии.
Решението може де бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС.
Източник: http://epicenter.bg