• сб. апр. 20th, 2024

Заради скъпия ток все повече общини въвеждат режим на уличното осветление

Bychaspic

ян. 19, 2022

Икономии от ток във все повече общини в България заради високите сметки за електричество. До момента седем общини в страната са прибегнали до режим на уличното осветление. В някои селища лампите например светят през една или две, предава бТВ.

В други случаи, лампите не светят за по няколко часа в различни интервали от нощта.

По данни на Националното сдружение на общините, миналата година уличното осветление в 179 общини е струвало 57 млн. лева, а тази година се очаква заради високите сметки, бюджетът им по това перо да надхвърли 208 млн. лева.

В Ардино кметът също разпореди режим на уличното осветление и дори забрани на кметовете по села да използват електрически отоплителни уреди.

Решението за режим на уличното осветление кметът взема, след като за декември общината получава сметка от над 55 000 лева за ток.

„Миналата година с такава сума сме плащали шестмесечието“, заяви Изет Шабан.

След 21 ч. осветлението спира и общината потъва в мрак до 6 ч. По тъмно фенерчетата на телефоните са единствения шанс хората да се придвижват в Ардино

Икономии от ток се правят и в кметствата по селата. От този месец отоплението там е само на дърва. За ток имат лимит от 50 лв. и всеки преразход е за тяхна сметка

Без помощ от държавата, от община Ардино казват, че няма да се справят с високите сметки. В момента кметството купува електричеството на близо 450 лв. за мегават час, при 110 лв. за мегават по същото време на миналата година.

Преди седмица кметовете на четирите най-големи града в България алармираха, че сметките им за улично осветление са увеличени над два пъти. Градоначалниците на София, Пловдив, Варна и Бургас – Йорданка Фандъкова, Здравко Димитров, Иван Портних и Димитър Николов (и четирите града се управляват от кметове на ГЕРБ), обсъдиха проблема и призоваха в най-спешен порядък и в диалог с правителството да бъде намерен механизъм за компенсиране на общините за увеличените в пъти разходи за електричество и природен газ.

Без спешни компенсации от държавата за градския транспорт на големите градове, общините няма да могат да осигуряват качествена услуга през 2022 г., изтъкват кметовете.

Германия, Италия, Нидерландия, Великобритания са само част от страните, които в последните 2 години са осигурили милиарди евро допълнителни компенсации от държавата към общините за издръжка на градския транспорт, който са сред най-тежко засегнатите от кризата.

Прогнозите на експертите са, че през 2022 г. тенденцията за ръст на основни енергоизточници ще се запази. Това налага още на етапа на планирането на държавния бюджет за 2022 г. да се заложат допълнителни средства за издръжка на общините.

Източник: http://epicenter.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *