• чт. мар. 28th, 2024

Йотова: С целенасочена политика ще опазим и популяризираме българския език и култура зад граница

Bychaspic

окт. 13, 2021

„Опазването на българския език зад граница е една от основните ни цели. Ще го постигнем само с целенасочена и последователна политика – от неделните училища през средните училища, в които се преподава български език, до лекторатите.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването на експозицията „Български книги отдалече“ в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Вицепрезидентът посочи, че българската държава е загубила сериозните си позиции в българистиката по света и трябва да се възвърне интересът към българската история и литература, към българския език сред чужденците. Илияна Йотова е убедена, че българският език може да върне в родината децата от български произход, които живеят в чужбина.

Изложбата от близо 100 книги на български автори от цял свят е съвместен проект на вицепрезидента и Националната библиотека и е по повод Деня на народните будители. Проектът е част от инициативата на Йотова „Народността не пада там, дето знанието живей“, която включва срещи с български творци и интелектуалци зад граница. Вицепрезидентът и Националната библиотека са партньори в редица инициативи.

„Българският народ и държава са родени от книжовност и култура. А нацията през Възраждането се формира от книжнината, езика и историята“, изтъкна Илияна Йотова и изрази надежда в напрегнатото и изпълнено с кризи ежедневие да има повече време за духовност и култура.

Голяма част от дейността на вицепрезидента е свързана с българите в чужбина. Целта – да се съхрани българския език и самосъзнание, да се изградят трайни контакти с нашите общности зад граница, заедно, българите в България и българите по света да работят за бъдещето на родината. „Имаме стратегия за сънародниците ни в чужбина, но тя е затворена в папките. Работим за изграждането на целенасочена и активна политика с българските общности зад граница. Планирахме голям форум с представители на българите в чужбина, но пандемията го осуети“, заяви Илияна Йотова, като подчерта, че българската държава и българското общество трябва да подкрепят сънародниците ни зад граница в съхранението и разпространението на българщината. Целта за създаването на Български културен институт по примера на Гьоте институт или Сервантес е именно тази – съхранение и популяризиране на българския език и култура.

Откриването на изложбата с книги от български автори приключи с прожекция на филма „Сърце на птица“ за аржентинския поет с български корени Марио Нестороф – дело на родолюбиви сънародници от Буенос Айрес. Вицепрезидентът и екипът й установиха контакти с българската общност в аржентинската провинция Чако.

Източник: http://epicenter.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *