• вт. юли 7th, 2026

Поезия, която се слуша: Открийте магията на Литературния джубокс в сърцето на София

Bychaspic

юни 16, 2026
поезия, която се слуша: открийте магията на литературния джубокс в сърцето на софия

Представете си разходка из парка на Военна академия, при която природата се слива с гласовете на най-значимите съвременни български автори. Именно това предлага „Литературният джубокс“ – иновативна звукова инсталация на фондация „Прочети София“. Този проект превръща градската среда в жива галерия, където стихове на имена като Георги Господинов, Иван Ланджев и др. се превръщат в аудио преживяване, допълвайки пейките-букви от инициативата „Скритите букви“.

На 20 юни паркът се превръща в център на творчеството с официалното представяне на инсталацията. Програмата за най-малките стартира от 10:00 ч. с вълнуващи работилници. Децата ще създават книжки-хармоники с Радостина Николова, ще моделират букви от глина с Цвета Брестничка и ще измислят нестандартни домашни любимци заедно със Зорница Христова. Кулминацията на детската програма е „Творческата бъркотия“, където под ръководството на Боряна Зафирова и Елена Денева ще оживеят герои от произведенията на Петя Кокудева, Мария Донева и Евгения Войнова.

За любителите на книгите ще бъде наличен и Библиобусът на Столичната библиотека. Посетителите могат да се възползват от безплатни карти за библиотеката и да се включат в инициативата „Библиотека по пантофи“, като споделят любимите си детски заглавия, закачани на специално създаденото „Дърво на любимите книги“.

Вечерта, от 18:00 ч., атмосферата се променя с драматичното издание на „Актьори срещу поети“ от Театрална работилница „Сфумато“. Това е истински поетичен двубой, в който на живо се сблъскват гласовете на поети като Мария Калинова и Цочо Бояджиев с талантите на актьори като Добромир Цветков и Лора Тенчева. Интригата се засилва от факта, че в битката се включва и самият Литературен джубокс с предварително записаните гласове на автори като Красимира Джисова и Марин Бодаков.

Инсталацията е плод на визията на „Творческо ателие Woood“ и Studio Frank, като целта е литературата да не бъде изолирана, а да бъде естествена част от градския пейзаж. Проектът е финансиран от Европейския съюз чрез Националния план за възстановяване и устойчивост, в партньорство със Столична община и Военна академия „Георги С. Раковски“. Входът за събитията е свободен, което го прави идеално място за вдъхновение за всеки гражданин.