• вт. юли 7th, 2026

Невиждан сблъсък в Чехия: Президентът и премиерът се изправят пред съда заради НАТО

Bychaspic

юни 23, 2026
невиждан сблъсък в чехия: президентът и премиерът се изправят пред съда заради нато

Политически земетръс разтърсва Чехия, след като президентът Петър Павел подаде съдебен иск срещу министър-председателя Андрей Бабиш. Причината за безпрецедентното дело е решението на премиера да изключи държавния глава от официалната делегация за предстоящата среща на върха на НАТО, която ще се проведе в Анкара на 7 и 8 юли.

Президентът Павел, бивш генерал, твърди, че с този ход премиерът „ограничава ролята, предоставена му от Конституцията“. Той изтъква, че всички негови предшественици са присъствали на подобни срещи на върха и че самият той е участвал във всяко едно събиране на Алианса от встъпването си в длъжност през 2023 г. За Павел това не е просто спор за едно място, а фундаментален въпрос за разделението на властите в държавата.

От своя страна, премиерът Бабиш обясни решението си с твърдението, че предстоящата среща на върха „ще бъде различна от предишните“. Смята се, че истинската причина може да е свързана с намерението на Бабиш да обоснове намаляването на основните военни разходи на Чехия до около 1,8% от БВП, което е под целта на НАТО от 2%. Президентът Павел е известен критик на тези съкращения, определяйки ги като „безотговорни“, което вероятно е провокирало отстраняването му от делегацията.

Делото за компетентност е внесено в Конституционния съд на Чехия, който ще трябва да се произнесе кой има правомощията да решава за присъствието на държавния глава на подобни международни форуми. Пленарното заседание на съда е насрочено за 24 юни.

Въпреки че Бабиш заяви, че уважава решението на президента да заведе дело, той публично изрази мнението си, че „не смята, че това е добра идея“ и че „не е уместно конституционните служители да завеждат дела един срещу друг“. Този институционален сблъсък подчертава дълбоките разногласия между двете ключови фигури в чешката политика и поставя на изпитание конституционния ред на страната.