• нд. май 17th, 2026

Камбоджа обстреля тайландска авиобаза и уби войник, Банкок отвърна с удари от F-16 по позиции на противника

Bychaspic

дек. 8, 2025

Камбоджа обстреля с ракетни системи за залпов огън БМ-21 цели на тайландска територия, съобщиха от Втори военен окръг на тайландската армия.

„Камбоджанските сили изстреляха ракети БМ-21 по цивилни райони в провинция Бурирам. Към момента няма съобщения за жертви. Вторият военен регион на тайландската армия ще защитава тайландския народ и националния суверенитет“, се казва в изявлението.

Кралската тайландска армия съобщи по-рано, че един тайландски войник е убит, а четирима други са ранени при сблъсъци на тайландско-камбоджанската граница. Според изявлението камбоджанските сили са обстрелвали тайландски позиции от 5:00 ч. местно време. На 8 декември тайландските военновъздушни сили са нанесли удари по позиции на камбоджанските въоръжени сили. Според съобщенията, ударите са били насочени към военна инфраструктура, складове за оръжие, командни пунктове и логистични маршрути.

По границата между Тайланд и Камбоджа се водят бойни сблъсъци, съобщи порталът Khaosod.

По-рано беше съобщено, че Камбоджа е атакувала военната база Анупонг. Банкок, от своя страна, е изпратил изтребители F-16, за да извърши ответни удари.

„Армията съобщава за боеве в няколко района по границата между Тайланд и Камбоджа, като един войник е убит, а четирима други са ранени“, се посочва в съобщението.

Според Bangkok Post става въпрос за тайландски бойци.

Жителите на тайландските райони, граничещи с Камбоджа, са призовани да се евакуират.

Съобщава се, че тайландските изтребители са насочили атаките си към камбоджанска артилерия. Тайландската армия добави, че F-16 атакуват вражески позиции в района на Чонг Ан Ма.

През май между двете страни избухна граничен конфликт, който ескалира в интензивни боеве с тежки оръжия, артилерия и въздушни удари от 24 до 29 юли.

В крайна сметка конфликтът приключи с прекратяване на огъня, договорено с посредничеството на Съединените щати, Китай и Малайзия. Малайзия е ротационен председател на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия тази година.

В края на октомври лидерите на Тайланд и Камбоджа подписаха декларация за разрешаване на конфликта в кулоарите на срещата на върха на АСЕАН в Куала Лумпур.

Тайландският премиер Анутхин Чанвиракун свика извънредна среща на служители по сигурността в правителствената сграда в Банкок поради ескалиращата ситуация на границата с Камбоджа, съобщи вестник „The Nation“.

Според вестника тайландският премиер е отменил планирано посещение на тайландско-камбоджанската граница след възобновяването на военните действия и разполагането от Камбоджа на реактивни системи за залпов огън RM-70 и BM-21 по-близо до Тайланд.

Източник fakti.bg.