• ср. авг. 26th, 2026

МиГ-29 и геополитическите игри: Защо България иска полските изтребители?

Bychaspic

юли 30, 2026
миг-29 и геополитическите игри: защо българия иска полските изтребители?

Въпросът за обновяването на българския въздушен флот отново се превърна в център на политическите дискусии, след като стана известно за официалното запитване до Полша за части и самолети МиГ-29. Докато правителството представя това като стъпка към модернизацията, критиците виждат в него нещо много по-дълбоко. Съществува сериозно съмнение, че истинският мотив зад това искане е опитът да се попречи на Варшава да предостави тези машини на Украйна.

Доц. Момчил Дойчев не пести критики към администрацията, определяйки действията ѝ като проява на политическа и административна некомпетентност. Според него правителството използва популистки методи, за да се угоди на различни електорати, което в крайна сметка води до липсата на ясна и последователна външнополитическа стратегия за страната.

Интересен обрат се наблюдава и в обществените нагласи. Данни от Европейския съвет за външна политика сочат, че българите стават все по-склонни да подкрепят увеличаване на военните разходи, дори ако това означава съкращения в социалните сектори. Въпреки тази промяна в мисленето, остава неясно какви конкретни стъпки предприема премиерът за реалното обновяване на армията.

В контекста на авиацията, експертите подчертават, че президентът Румен Радев притежава значителни познания и компетентност по темата, което го прави един от най-подготвените фигури в управляващия елит по отношение на военната авиация.

Паралелно с вътрешните разพลิти, войната в Украйна навлиза в нова, по-опасна фаза. Прогнозите сочат към ескалация, като се очаква Русия да обяви частична мобилизация през есента, обхващаща около 300 хиляди души. Това вероятно ще засегне големите градове като Москва и Санкт Петербург, което може да разклати вътрешната стабилност в Руската федерация.

Общата картина показва, че Кремъл няма намерение да прекратява бойните действия в близко бъдеще. Анализите потвърждават, че именно Русия е страната, която настоява за продължаването на конфликта, което прави шансовете за мирно споразумение до края на годината изключително малки.