• ср. авг. 26th, 2026

Скъпите ракети срещу евтините дронове: Румъния в търсене на баланс

Bychaspic

юли 27, 2026
скъпите ракети срещу евтините дронове: румъния в търсене на баланс

Представете си сметка от 1,5 милиона евро за едва три дни работа. Точно това е цената, която румънската армия е платила, за да премахне три дрона от своето въздушно пространство. Сумата е стряскаща, но разкрива огромния разрив между цената на атакуващия и разходите за отбрана.

Основният виновник за тези разходи са високотехнологичните изтребители F-16. За всяка цел се използват ракети AIM-9X, чиято цена достига приблизително 400 000 долара за брой. Към това се добавят и значителните разходи за поддръжка и летателните часове на пилотите, което прави всяка интервенция изключително скъпа.

Очевидно е, че този модел на отбрана е финансово неустойчив в дългосрочен план. Ако руските дронове продължат да нарушават границите с такава честота, бюджетът на отбраната ще бъде изтощен бързо, което принуждава Министерството на националната отбрана да търси по-рентабилни алтернативи.

Сред обмисляните варианти е използването на хеликоптери, оборудвани с бордови картечници. Макар този метод да не е изпробван в реална операция до момента, той се разглежда като много по-евтин начин за неутрализиране на бавни и нисколетящи цели в сравнение с изстрелването на скъпи ракети.

Бъдещето на румънската противовъздушна отбрана обаче заляга в специализираните системи. До следващата година страната очаква две нови решения за борба с дронове – едното разработено от израелска компания, а другото резултат от стратегическо сътрудничество между Румъния и Украйна.

Контекстът е тревожен: от началото на конфликта са регистрирани над 100 руски атаки в непосредствена близост до границата. В 33 случая дроновете са навлезли директно в румънското небе, което всеки път е предизвиквало пълна мобилизация и вдигане на изтребители по тревога.