• ср. авг. 26th, 2026

Шок в пазарите: Доматите поскъпват драстично, докато ябълките стават по-достъпни

Bychaspic

авг. 3, 2026
шок в пазарите: доматите поскъпват драстично, докато ябълките стават по-достъпни

Потребителите на българските пазари се сблъскват с неочаквано поскъпване на един от най-обичаните летни продукти. Данните от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата разкриват, че цената на доматите е скочила с над 16% само за една седмица, което е сериозен удар за семейните бюджети в разгара на сезона.

Не само доматите бележат възходяща тенденция. Леко повишение от около 3% се наблюдава и при други ежедневни стоки, сред които краставиците, пилешкото месо и стандартните опаковки кисело мляко от 400 грама.

От друга страна, пазарът предлага и някои облекчения. Значитещ спад в цените се отчита при морковите и ябълките, където поевтиняването надхвърля 9%. Това е добра новина за тези, които търсят по-евни алтернативи за своите салати и десерти.

Към списъка с поевтинялата продукция се присъединяват и чушките, както и лимоните, които също показват понижени стойности през последната седмица.

Като цяло, индексът на тържищните цени, който следи движението на едро в страната, отчита лек ръст от 0,56% спрямо предходния период, което показва обща стабилност с отделни пикове при конкретни продукти.