• нд. май 17th, 2026

Брюксел обмисля да вкара Украйна в Европейския съюз още през 2027 г.

Bychaspic

ян. 17, 2026

Европейската комисия обмисля възможността да позволи бързо присъединяване към Европейския съюз на Украйна и други страни-кандидати, съобщава агенция Ройтерс.

Идеята за присъединяване на Киев още през 2027 година е записана в 20-точковия мирен план, обсъждан от Евросъюза, Съединените щати и Украйна.

Предложението, което се подготвя в Брюксел, е Украйна да бъде допусната в Евросъюза, но с ограничени права. Придобиването на пълни права за гласуване в Европейския съвет ще стане постепенно и едва след като политиците в Киев изпълнят необходимите критерии.

Придвижването на процеса на европейска интеграция ще помогне политически на Киев още в хода на войната, но ще срещне отпор в страните от Източна Европа, които могат да блокират процеса в Европейския съвет, посочи Филип Беднарчик, директор на варшавския офис на Германския фонд „Маршал“, в интервю за „Хоризонт“, което може да чуете след 9:30 часа в предаването „Събота 150“.

Източник fakti.bg.