• ср. авг. 26th, 2026

Заложници на незаконните постройки: Трагедията в квартал Кремиковци

Bychaspic

юли 21, 2026
заложници на незаконните постройки: трагедията в квартал кремиковци

Квартал „Кремиковци“ в община Гърмен се превърна в сцена на истински социален сблъсък, след като близо 1500 души останаха без достъп до най-основния ресурс – водата. Ситуацията, която продължава вече над месец, е резултат от сложен проблем, в който се преплитат липсата на законни документи за собственост и финансови задължения към водоснабдителната мрежа.

Корените на кризата се крият в статута на жилищата в района, където над 180 къщи са незаконни, а само 13 разполагат с необходимите документи. През последните пет години районът се е захранвал чрез специално отклонение от общинския водопровод, като общината е поела ролята на посредник при събирането на таксите за ВиК – Благоевград.

Проблемът е ескалирал, тъй като около 30% до 40% от потребителите систематично не плащат сметките си. Това, в комбинация с огромните загуби във водопроводната мрежа, доведе кмета Феим Иса до радикално решение – той поиска пълно спиране на водоподаването и затапване на тръбата, обявявайки необходимостта от нея за „отпаднала“.

Развитието на събитията принуди областния управител на Благоевград, Васил Трендафилов, да се намеси заедно с представители на Регионалната здравна инспекция и ВиК. Проверката разкри дълбоко недоволство сред местните жители, които твърдят, че техните проблеми се обръщат само в преддверие на изборни цикли.

В отговор на кризата, областният управител ще издаде заповед към кмета на Гърмен за незабавно възстановяване на водоснабдяването. Той настоява заявлението за закриване на партидата да бъде оттеглено, докато не бъде намерено трайно решение, което да урегулира както доставката на вода, така и правния статус на незаконните постройки.

Казусът предизвика и политическа реакция, като народният представител Стоян Тричков определи зависимостта на гражданите от подобни административни решения за недопустима. Ситуацията подчертава спешността от системни реформи в управлението на комуналните услуги в региона.