• нд. май 17th, 2026

Стратегията на Берлин! Германия увещава САЩ да ѝ продадат ракети „Томахоук“

Bychaspic

май 10, 2026

Германия възражда усилията си за закупуване на крилати ракети „Томахоук“ от САЩ, съобщават „Ройтерс“ и „Файненшъл таймс“, позовавайки се на хора, запознати със стратегията на страната.

Берлин се надява да убеди администрацията на Доналд Тръмп да се съгласи с продажбата на „Томахоук“ заедно с техните наземни пускови установки „Тайфун“.

Германският министър на отбраната Борис Писториус планира пътуване до Вашингтон в опит да съживи предложението на Берлин за закупуване на системи с голям обсег, което беше представено за първи път през юли миналата година. САЩ все още не са отговорили.

Визитата обаче зависи от това дали Писториус може да осигури среща с Пийт Хегсет – неговия американски колега, разкриха неназовани източници.

„Томахоук“ е крилата ракета с голям обсег, която обикновено се изстрелва от морето, за да атакува цели в мисии за дълбоки удари.

През февруари Пентагонът обяви, че е подписал седемгодишен договор с Raytheon за увеличаване на производството на „Томахоук“, тъй като запасите му са изчерпани заради войната с Иран.

Източник fakti.bg.