• ср. авг. 26th, 2026

Борба на 2100 метра: Как природата и хората се сблъскаха в Пирин

Bychaspic

авг. 1, 2026
борба на 2100 метра: как природата и хората се сблъскаха в пирин

Природата демонстрира своята мощ на над 2100 метра надморска височина в сърцето на Национален парк „Пирин“. Следствие на удар от мълния, в района над село Илинденци избухна пожар, който постави под сериозно изпитание екипите по опазване на природата.

Пътят към овладяването на пламъците не беше лесен. Пожарникари от Благоевград, Сандански и Струмяни, заедно със служителите на парка и героите от Планинската спасителна служба, се изправиха пред изключително стръмен и трудно достъпен терен, който направи всяко движение опасно и бавно.

За да се спре разпространението на огъня, бяха предприети стратегически действия, включително изсичане на просеки. Ключова роля изигра и въздушният компонент, като хеликоптер непрекъснато доставяше вода и необходимата техника до труднодостъпните зони, където наземните екипи се бореха с пламъците.

След тежка нощ на работа, пожарът най-накрая е овладян. Въпреки това, напрежението не е спаднало напълно, тъй като борбата за пълното потушаване на остатъчните огнища продължава и в момента.